کلبه آبی

مدیر وبلاگ : فرزاد

هوش مکانیکی

دوشنبه 15 آبان 1385  ساعت: 03:11 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

هر یک از ما، اطلاعات و توان های ویژه ای داریم که برای کسب آنها تلاش خاصی نکرده ایم. دوره و مدرسه خاصی نیز ندیده ایم.مثلاً کسانی هستند که معلم ندیده و کلاس نرفته قلم بر کاغذی می چرخانند و تصویر زیبای انسانی را ترسیم می کنند، یا می توانند از یک ساز، نوای دلنشینی را برآورند، یا به راحتی قطعه ای بنویسند.

این مجموعه توان های پیش داده، استعداد نام دارد و هر کسی در زمینه ای خاص دارای استعداد است. به بیان دیگر، هر کس در زمینه استعدادش هوش ویژه دارد.

برخی از زمینه ها خاص است از این رو آنها را در دسته بندی کلی نیاوردیم. اما هوش میکانیکی که به توان باز و بسته کردن پیچ های دستگاه ها و اسباب میکانیکی گفته می شود در بسیاری از مردم وجود دارد.

بسیاری از بچه ها را می بینید که می توانند تمام پیچ های یک تلویزیون را باز کنند و ببندند. بعضی از مردم در برابر این استعداد و هوش ذاتی به ابراز کلام زشت، فحش و فضیحت روی می آورند، در حالی که در هیچ کتابی ننوشته اند : بچه ای که آچار به دست تلویزیون را باز می کند، احمق یا کودن است ! کسی که کودک است آچار را نیز نمی شناسد.

اگر در یک کشور جهان اول، بچه سه سال و نیمه ای پیچ باز می کرد، جایزه می گرفت؛ از او برنامه ای تهیه می کردند و در تلویزیون محلی نمایش داده می شد !

اما بعضی از مردم ما به جای جایزه دادن تنبیه می کنند !

مقایسه هوش مكانیكی در دختر و پسر

د رمقایسه، پسران هوش مكانیكی بهتری نسبت به دختران دارند.

خانواده ای كه پسر دارند، جلوه هایی از این هوش را می بینند.پسر بچه ها می توانند یك ساعت رومیزی را باز كنند، تمام اجزای آن را بیرون بریزند و دوباره ببندند.

من پسر بچه ای را دیده ام كه موقع بستن ساعت، یك چرخ را اشتباه بست. ساعت او برعكس كار می كرد.به جای اینكه چپگرد باشد راستگرد بود !

تمام اجزای ساعت را درست بسته بود مگر آن یك چرخ دنده !  این نشانه استعداد ویژه اوست.

اگر پسر بچه های شما در خانه به این اشتغالات رو آورده اند، آنها را آزار ندهید بلكه در فكر آنها باشید. از اوراق فروشی ها برای آنها ساعت و وسایل دیگری بخرید كه آنها به جای ساعت و تلویزیون خانه، بر روی آنها تمرین كنند.

ما باید این استعداد مادر زادی پسران را پاس بداریم.

این اطلاعات به ما كمك می كند كه چه جنسی را به چه كار بگماریم. چون خانم ها در استعداد و هوش مكانیكی  پیشرفت چندانی نكرده اند، آنها را به كارهای مكانیكی بگماریم. خانم ها در هر شغلی موفق اند، اما اگر به كارهای  مكانیكی گماشته شوند، احساس رضایت نمی كنند.

 

 نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:دوشنبه 15 آبان 138503:11 ق.ظ

ساختمان هوش

دوشنبه 15 آبان 1385  ساعت: 03:11 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

هوش شامل سه سازمان بسیار مهم است :

   1-      هوش مکانیکی

                             2-      هوش اجتماعی

                                                        3-      هوش اقتصادی

البته در تحقیقات جدید معلوم شده است که هوش شعبه های دیگری نیز دارد. مثلاً ریاضیات و عاطفه وارد هوش شده اند.

در تمام دنیا آزمونی وجود دارد که بهره هوشی هر کسی را اندازه می گیرند.این آزمون که در ایران نیز استاندارد شده است. وکستلر ( Wechsler )نام دارد. این آزمون برای کودکان و بزرگسالان پرسش های خاصی را مطرح می کند که از روی آنها می توانیم بهره هوشی هر کسی را تخمین بزنیم.

یک فرد عادی باید از آزمون نمره 100 را بدست آورد. به تازگی بهره هوشی 80 را هوش عادی اعلام کرده اند.

اما تا پیش از این تحقیقات جدید، بهره هوشی زیر 100 کند ذهنی نامیده می شد. دسته های هوش از 20 ـ 0 ، 40 ـ 20 ، 80 ـ 60 ، 100 ـ 80 ، 120 ـ 100 ، 120 به بالا که تا 180 و 200 نیز وجود دارد.

مردمی که بهره هوش بالاتر از 100دارند، « تیز هوش » نامیده می شوند. بنابراین هر فرد باهوش، « تیز هوش » نیست !

دسته بندی هوش

بچه هایی که هوش 20 ـ 0 دارند،اغلب زود می میرند. شکل ظاهری آنها نیز عجیب است اندام آنها شگفت آور است، اعضای چهره آنها قرینه یکدیگر نیستند. مثلاً یک ابرو کم دارند. ظاهر این بچه ها نازیباست، سری دارند که شبیه پرتغال است.

آنها که بهره هوشی 40 ـ 20 دارند، می توانند دو سه کلاس بخوانند، کلاس اول و دوم را باچندین سال تفاوت نسبت به بچه های عادی می توانند بخوانند، می توانند شلوارشان را ببندند، می توانند بلوز بپوشند و بعضی کارهای شخصی می توانند به انجام برسانند، اما این بچه ها نمی توانند با اعضای  خانواده سازگاری داشته باشند.

به تناسب سخن در همین جا اضافه می کنم که یکی از علل ناسازگاری افراد در فضای داخلی خانواده و فضای عمومی جامعه، اختلال هوش آنهاست.کم هوشان ناسازگارند و به کوچک ترین بهانه ای دعوا به پا می کنند.

آنها که بهره هوشی 60 ـ 40 دارند، می توانند، پس از چند سال مردودی پیاپی، در نهایت مدرسه ابتدایی را پشت سر بگذارند.کم هوشی روزگار سختی را پدید می آورد. کم هوشان این دسته دوره مدرسه ابتدایی را ده ساله می گذرانند.

آنهایی که بهره هوشی 80 ـ 60 دارند، می توانند بیشتر درس بخوانند و با چندین سال مردودی حتی دیپلم هم بگیرند.


ادامه مطلب


نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:دوشنبه 15 آبان 138503:11 ق.ظ

هوش

چهارشنبه 3 آبان 1385  ساعت: 05:10 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

هوش پدیده ای است که تمام دستگاه های مغزی از قشر مغز گرفته تا هسته های خاکستری در آن تاثیر دارند.

بچه ها با هر اندازه ای از هوش که متولد می شوند، ( با تغییرات جزئی در آن ) زندگی می کنند و از دنیا می روند. این تغییرات بسیار جزئی هم در اثر تلاش های بسیار زیاد و در طول سالیان متمادی امکان پذیر است.

اگر هوش یک آدم عادی را 100 بگیریم. با افزایش اطلاعات و آگاهی ها ممکن است که هوش ما 5 درجه افزایش یابد و در صورت فقدان آموزش و عدم اطلاعات نیز ممکن هوش ما 5 درجه کاهش یابد. در واقع هوش نظیر رنگ چشم های ما ثابت است. بسیاری از مردمان به علت نقص آموزش عمومی در جامعه ـ که نقص متخصصین است.

 از متخصصین می خواهند با ارائه نسخه یا نسخه هایی هوش فرزندان آنها را به سرعت بالا ببریم. به صراحت عرض می کنم که هیچ نسخه ای برای بالا بردن هوش هیچ موجودی وجود ندارد. مثل اینکه از پزشکی بخواهیم که با ارائه نسخه ای رنگ چشم ما را تغییر دهد. رنگی که در چشم ما ثابت است !

اگر ما آگاهانه در تربیت و پرورش بچه ها نکوشیم، هوش آنها از اندازه ای که هست، پایین تر می آید. در نظر آورید که آدمی که سال ها درون یک سلول نگهداری می شود و هیچ آگاهی و آموزشی به او داده نمی شود، چه سرنوشتی خواهد داشت ؟

تحقیق نشان داده است که او چند درجه از هوش خود را نیز از دست خواهد داد.در حالی که ارائه آموزش و اطلاعات یا به افزایش اندک درجه ای از هوش منجر می شود یا دست کم از کاهش آن جلوگیری می کند. به تازگی در ژاپن تحقیقی به عمل آمده است که نشان می دهد آموزش های مختلف افزایش هوش را نتیجه نمی دهد، افزایش آموخته ها و یادگرفته را به بار می آورد.مثلاً در اثر آموزش می توانیم به یک کودک کم هوش کارهایی را یاد بدهیم که به تنهایی نمی توانستیم یاد بگیرد.

با این همه اگر این تحقیق و نظایر آن را حرف آخر در این زمینه خاص ندانیم، حداکثر آن است که رشد بهره هوشی بسیار اندک است و به کندی صورت می گیرد.

  


ادامه مطلب


نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:چهارشنبه 3 آبان 138505:10 ق.ظ

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

  • مطالب این وبلاگ چطوره

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات