کلبه آبی

مدیر وبلاگ : فرزاد

ابرهام ماسلو – كارل راجرز

جمعه 19 خرداد 1385  ساعت: 07:06 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

چشم اندازهای انسان گرا در شخصیت      Humanistic Perspectives on Personality 

ظهور روانشناسی انسان گرا به عنوان نیروی سوم در روانشناسی افزون بر آنالیز روانی و رفتارگرایی به ویژه مدیون ابرهام ماسلو Abraham Maslow    ( روانشناس آمریكایی كه در سال 1908 متولد شده و تحصیلات خود را در دانشگاه ویسكانسین به انجام رسانیده است.) و كارل راجرز Carl Togers  ( روانشناس آمریكایی كه در سال 1902 پای به عرصه وجود گذاشته است ) می باشد .

 ویژگی های كلی در دوانشناسی انسان گرا            

   -  این روانشناسی به عنوان انسان تجربه گر تعویق شده است .

 -  نوع انتخاب ، خلاقیت و درك نفس سر خط توجهات آن است .

 -  كانون توجه آن نیز مسائل مهم شخصی و اجتماعی است.      

 -  هدف از مطالعه ارتقاء سطح زندگی انسان و شأن موجود بشری است.    

 تئوری انگیزش ماسلو Maslow s motivation theory   

ماسلو بین نیازهای عالی و حوائج ابتدایی تمایزی قائل شده است . بدین معنی كه نیازهای عالی در مراحل بعدی تكامل و ترقی بشر پیده شده و رابطه كمتری با بقای زندگی دارند. این شرایط محیطی است كه عامل عمده ارضای این نیازهاست .

سلسله مراتب نیازها ( از سطوح پائین تا سطوح بالا (   

الف - نیازهای فیزیولوژیك ( مانند غذا ـ آب ـ ارضای جنسی ـ خواب )

ب – امنیت و قابل پیش بینی بودن محیط زندگی

ج – تعلق و عشق

د – احترام ( شناخته شدن ، مورد قبول واقع شدن ، مورد اعتماد بودن )

ه – تحقق نفس ( معرفت كامل ، پذیزش چگونگی عمل شخصی خود برای نیل به كمال و شرافت و ابراز استعداد های بالقوه انسانی )

ارضای نسبی نیازهای ابتدایی تر در سلسله مراتب ، برای پیدایش و ظهور نیازهای سطح بالاتر و مترقی بعدی ضرورت دارد .*به اعتقاد ماسلو نیاز تحقق نفس در چنان سطحی است كه شمار اندكی از مردم بدان دست می یابند. 


ادامه مطلب


نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:سه شنبه 30 خرداد 138507:06 ق.ظ

اریك اریكسون ( Erik Erikson )

پنجشنبه 11 خرداد 1385  ساعت: 10:06 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

او روان تحلیل گر ( روانكاو ) و روانشناس آمریكایی است كه به سال 1902 در شهر فرانكفورت آلمان به دنیا آمده . پدر و مادر او دانماركی بودند و پس از تولد وی از یكدیگر جدا شدند ، او زیر نظر مادر و ناپدری خود كه یك پزشك متخصص كودكان بود ، تربیت و پرورش یافت . وی تا پایان دوره بلوغ از هویت واقعی پدر خود بی خبر بود .

او با خانواده فروید به ویژه  آنا فروید آشنایی داشت ، مدت ها تنها روان تحلیل گر ( روانكاو ) شهر بوستون بود .وی برنده جایزه پولیتزر بهترین كتاب است. اریكسون به تحقیق ، به عنوان نظریه پرداز مراحل رشد و كسب هویت فردی شناخته می شود .

نظریه روانی – اجتماعی او در مورد شخصیت ، از قالب روانشناسی هسته ای فرویدی ، بسیار فراتر رفته  و به دنیای اجتماعی رسیده است . وی رشد و تكامل را با دید وسیع تری از تئوری « میل جنسی كودكی » فروید مطالعه كرده است . ( بنابراین او این نظر را كه تجارب دوره كودكی تنها تعیین كننده رشد هستند رد كرده است.) او اصطلاح و واژه اپی ژنز epigenesist راكه به معنای « تكوین بعدی » است برای اشاره به مراحل رشد شخصی و رشد اجتماعی ابداع كرد.

اریكسون بر مفاهیم هویت ( حس این همانی كه به رغم تغییرات خارجی ثابت می ماند )،بحران هویت Identiy Crisis و آسیمگی هویت Identiy Confusion تاكید می نماید . عقاید اریكسون در آنالیز روانی و روانپزشكی از عقاید فرویدی سهم و باره برگرفته است . از این رو وی با یونگ ، آدلر و هورنای كه نظریه های فروید را رد كرده و نظریه های خود راجایگزین نموده اند ، تفاوت دارند. با این وجود وی همانند آدلر نقش جنسیت را در پویائی ( دینامیك ) شخصیت ناچیز تلقی نموده است . اریكسون هشت مرحله روانی – اجتماعی در رشد شخصیت ( دوره های زندگی انسان یا دوره های رشد ایگو « خود» ) برشمرده است :

1-مرحله حسی – دهانی ( Sendory – Oral  ) كه با اعتماد در برابر عدم اعتماد مشخص می شود (این مرحله مطابق با مرحله دهانی فروید معمولا در طول سال اول زندگی ادامه دارد)

2-مرحاه عضلانی – مخرجی ( Muscular – Anal ) كه با خود مختاری در برابر شك و تردید مشخص می گردد . ( مطابق با مرحله مخرجی فروید شامل سالهای دوم و سوم زندگی است .

3-مرحله تناسلی ( Genital  ). این مرحله سن بازی كردن و شامل سال های چهارم و پنجم زندگی فرد است .

4-مرحله نهفتگی ( Latency  ) كه مرحله كوشش و تلاش برای توفیق در برابر حقارت است. این دوره شامل سنین شش تا یازده سالگی – زمان آغاز به تحصیل است .

5-مرحله بلوغ و نوجوانی ( Puberty and Adolescence  ) كه شامل هویت ایگو ( خود ) در برابر نفس فرد است . این دوره تقریباً بین سال های هشت تا دوازده سالگی است .

واژه « بحران هویت » را اریكسون در راستای توصیف عدم توانایی نوجوانی در پذیرش نقشی كه جامعه از او انتضار دارد، به كار می برد .

6-مرحله اوائل بزرگسالی ( Young Adulthood ) : این دوره با حضور جدی احساس صمیمیت در برابر انزوا در وجود فرد مشخص می شود . ( تقریبا دوران جست و جوی همسر و عشق ورزی و آغاز تشكیل خانواده است كه از اتمام نوجوانی تا سنین میان سالی ادامه می یابد .

7-مرحله بزرگسالی ( Adulthood  ) : این مرحله با باروری در برابر ركورد یا خودشیفتگی ( سنین میانسالی  ) مشخص می شود .

8-مرحله رسیدگی و پختگی ( Maturity  ) : این مرحله با انسجام ایگو ( خود ) در برابر یاس مشخص می شود . در این دوره تلاش های عمده فرد نزدیك به پایان است و این فرصتی شایسته برای تامل و التذاذ از مصاحبت نوازندگان است . 

به نظر اریكسون در هر مرحله از رشد باید بحران های اساسی روانی حل و فصل گردند .

 نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:--

اریک فروم ( Erich Fromm )

دوشنبه 8 خرداد 1385  ساعت: 02:05 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

وی در سال 1900 چشم به جهان گشود و در سال 1980 دوره حیات پربار خود را تمام کرد .وی روان تحلیلگر ( روانکاو ) و اندیشمند آلمانی – آمریکایی و یکی از سرشناس ترین روانشناسان اجتمائی ( نئوفرویدین ها ) آمریکایی به شمار می آید . اندیشه های او مخلوطی از روانشناسی ، جامعه شناسی ، فلسفه و دیرین شناسی است .عقاید فلسفی او از هگل و مارکس متاثر است . کتابی در بررسی اندیشه ها و نظریات اریک فروم در ایران نوشته شده است . برخی از کتاب های او به فارسی برگردانده شده و در اختیار عموم مردم قرار دارد : مانند « انقلاب امید » ، « گریز از آزادی »، « زبان از یاد رفته »، « روانکاوی و دین »، «  هنر عشق ورزیدن »، « رسالت زیگموند فروید ». وی نظریات مارکس و فروید را مقایسه کرده است .

از خود بیگانگی Alienation

فروم وجود افراد را محصولی از فرهنگ آنان می داند . از این رو آنان در یک جامعه صنعتی ، از فرهنگ خود و از خویشتن بیگانه و جدا می شود .

شخصیت

فروم تاکید می کند که منش فرد از تاثیر فرد از تاثیر و نفوظ فرهنگی و نه از موجبات و نیروهای موثر درونی ، شکل می گیرد .وی پنج طرح شخصیتی راتوصیف می نماید :

-          پذیرا Receptive که به حمایت از دیگران متکی است .

-          بهره کش Exploitative  که با اعمال قدرت و زورگویی و یا سود بردن از تزویر و حیله به مقاصد خود می رسند .

-          سودا گر Marketing  ملاک توفیق  در نظر او ثروت است و مردم از دید او کالاهایی برای داد و ستداند.

-          محتکر hoarding ( تملک طلب ) که اساس بنیاد امنیت را بر پایه اندوختن بی حساب و نگاه داشتن همه چیز می پندارند .

-          سازنده  Productive ( مولد ) که تمام نیرو و توان خویش را در عشق و خلاقیت به کار می برد و هم از این رو به کمال رشد نائل می شود .

از دید  اریک فروم در جریان درمان باید محیط فرهنکی را به دقت در نظر گرفت .نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:--

کارن هورنای ( Karen Horney )

چهارشنبه 3 خرداد 1385  ساعت: 02:05 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

وی روان تحلیلگر ( روانکاو ) آمریکایی است که در سال 1885 پای به عرصه وجود گذاشت و در سال 1952 رخت از جهان بربست . وی از مشاهیر مکتب روانشناسان اجتماعی ( نئوفرویدین ها ) به شمار می آید. دوره تخصص و دوره  آنالیز روانی را در انستیتو آنالیزروانی برلین به پایان رسانید و در سال 1930 به آمریکا رفت . کتاب « عصبانیت های عصرما » و « تضادهای درونی ما » از وی به فارسی ترجمه شده است .

محیط اجتماعی و هیجانی

خانم کارن هورنای بر پویائی عوامل اجتماعی و محیطی موثر در تشکیل شخصیت تاکید کرده است  .

خانم هورنای نظریه لیبیدوی فروید و اصرار وی بر نقش برجسته میل جنسی کودکانه را نمی پذیرد . در برابر وی اصل اضطراب بنیادی  Principe of Basic Anxiety  را پیش می گشد . به عقیده وی سرچشمه بیم و احساس ناامنی کودک را در روابط او با والدین باید جست و جو کرد که به صورت غفلت بیش از اندازه ، سلطه جویی، بی ثباتی و بی تفاوتی نسبت به کودک ظاهر می نماید . تخاصم و تعارض کودک از این اظطراب بنیادی مشق می شود .

شخصیت

وی برای سازش کودک با محیط سه جهت متفاوت را متصور می داند :

-         رفتن به سوی مردم ( پذیرش درماندگی فردی و تلاش در جلب محبت دیگران )

-         حرکت بر ضد مردم ( جنگ با محیط خودکه از آن متنفر است )

-         دور شدن از مردم ( زندگی در انزوا و گزینش حالتی که نه تعلق خاطر به مردم است نه جنگ با آنها)

خود Self

هورنای در نظریه خویش مفهوم خود یا خویشتن را مرکز قرار داده است که از سه جنبه می توان آن را مطالعه نمود :

-         خود عملی Acutual Self ( جمع تمامی تجارب فردی )

-         خود حقیقی Real Self ( آن نیروی تام بی همتا و حس انسجام شخصیتی موجود در هر فرد )

-         خود آرمانی Idealization Self ( تصویر ذهنی شکوهمند از خود که ارتباط تنگاتنگی با مغهوم جاری و امروزی خود شیفتگی دارد و نشانه ای از نوروز neurosis است )

درمان

در زمینه درمان توجه هورنای بر خود و محیط معطوف است و موضوعات زیر منظور و مطلوب تحقیق های او در فرایند درمان است .

-         تحقق خود Self Realization    

-         خود شکوفائیSelf Actualization       

-      این جا و حالا hear – and – now  پرداختن به مسائل زمان و مکان کنونی 

 گرچه امروزه تاکید و تصریح او بر ارزشمندی تاثیر فرهنگی و « این جا و حالا » قبول عام یافته است ، در زمان حیات او برای جوامع و محافل آنالیز روانی امری ناپذیرفتنی و دور از ذهن به نظر می رسید . وی در فهم کنونی ما از مسائل زمان سهمی شایسته و عطیم دارد ، به  اعتقاد وی رفتارهای زنان ما نتیجه و محصول جبر فرهنگی است .نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:چهارشنبه 3 خرداد 138503:05 ق.ظ

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

  • مطالب این وبلاگ چطوره

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات