کلبه آبی

مدیر وبلاگ : فرزاد

زیگموند فروید ( Sigmund Freud )

پنجشنبه 21 اردیبهشت 1385  ساعت: 01:05 ب.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

نظریه پرداز تجزیه  و تحلیل روانی ( مكتب آنالیزروانی )

فروید كه در فاصله سالهای ( 1939 – 1856) زیسته است ، پزشكی اطریشی بود ، كه بنیانگزار نظریه تجزیه و تحلیل روانی ( مكتب روانكاوی ) به شمار می آید . زیگموند فروید با طرح نظریه خود ، در زمینه وجدان آگاه و نا آگاه به بحث پرداخته است . بی شك فروید را باید پیشوای بی همتای مكتب آنالیز روانی دانست.او در روان شناسان ، روانپزشكان و روان تحلیل گران ( روانكاوان ) تاثیر به سزایی داشته است . گرچه وی تحقیقات خود را روی بزرگسالان متمركز كرد ولی به تجربه های دوران كودكی فرد و چگونگی گذران مراحل رشد كودك توجهی وافر به عمل آورد . این نظریه به نقش اصیل و مثمر تجربه های دوران كودكی در قالب الگوهایی مشخص ، ارجی بی بدیل می نهد .

نظریه آنالیزروانی فروید را باید از دیدگاه رشد طبیعی انسان بررسی نمود . بنابراین نظریه اگر سائق های اساسی ( غریزه ها یا انگیزه ها ) در مرحله خاص خود ، در دوران كودكی، به كفایت ارضاء نشود و اگر همچنان در مراحل بعد ارضاء نشده باقی بماند،در وجود كودك حالت ایستایی « تثبیت » پدیدار می گردد . فروید این پدیده را بازگشت نام گذارده است .

مفهوم های تثبیت و بازگشت ، به تمامی به رویداد های رشد بستگی دارند . انگیزش در این میان ارزش و اعتبار والائی دارد . نیروهائی كه انگیزش كودكان را در مراحل مختلف رشد ایجاب می كنند ، از یك منبع لذت بخش به نام لیبیدو سرچشمه و كارمایه می گیرند .

به عقیده فروید لیبیدو یك نیروی كامجویی جنسی است كه از لحظه خطیر تولد آغاز به كار می كند . به این ترتیب كه در شیر خوارگی در لب ها و دهان زبان كودك جای می گیرد و از راه مكیدن ارضاء می شود ، سپس در روده ها و مخرج و در فرجام كار در آلت های تناسلی مأمن و مأوا می گیرد . انتقال لیبیدو به صورت یك رشته دگرگونی های رشد طبیعی در مراحل زیستی و همبسته با سال های زندگی انجام می گیرد .

تا سن یك سالگی نوزاد موجودی به تمامی دهانی است . نخست وسیله لذت نوزادگی دهان است . از یك سالگی تا سه سالگی لیبیدو به پیرامون مخرج انتقال می یابد . كودك در این سنین  از نگه داشتن مدفوع در روده ها و اخراج  آن حظ و لذت می برد . فروید این مراحله از رشد را « مخرجی » خوانده است . از سه سالگی تا پنج سالگی لیبیدو به آلت تناسلی منتقل می شود . كودك در این دوران از لمس و تحریك  این منطقه ارضاء می شود . وی این  دوره را « آلتی» نامیده است . به عقیده فروید لیبیدو از شش سالگی تا هنگام بلوغ از هر گونه تحركی باز می ایستد كه او این دوره را مرحله نهفتگی نام گزارده است . هنگام بلوغ بار دیگر لیبیدو در آلت تناسلی آشكار می گردد . این مرحله از نظر روانی ـ جنسی مرحله تناسلی نام دارد كه اكتساب لذت در این مرحله به شكل كامجوئی های جنسی خودنمایی می كند .

 

فروید این چهار مرحله روانی ـ جنسی را كه در بالا بیان گردید ، مشمول عموم افراد آدمی می داند  و عقیده دارد كه تمامی كودكان به یك ترتیب و در سال های معین این مراحل را پیموده، پشت سر می گذارند . عوامل محیطی مانند آزادی و چشم پوشی بسیار یا نا كامی در بروز لیبیدو تاثیر می گذارد ، اما این مراحل و عبور از آنها اموری زیستی و از پیش معین اند .

رشد شخصیت از دیدگاه فروید

بنابراین نظریه آنالیز روانی ، پویائی شخصیت برآیندی از حضور سه سازمان متفاوت به نام های نهاد ، خود و فرا خود است . سازمان بدوی « نهاد »  هدف ارضاء نیازها را پی می گیرد . اصل لذت و الم یعنی كامجویی مطلق و دوری از درد و رنج ؛ تنها سر خط و هدفی است كه در این سازمان شناخته و پی گیری می شود .

سازمان « خود » سازگاری میان نیازهای دورونی ابزار شده از سوی « نهاد » با خواست ها و دستورهای برونی را تامین می كند . بدین معنی كه « خود  » در فرایند رشد طبیعی و پذیرش مسئولیت سهم بزرگی برعهده دارد . سازمان « فراخود » نماینده نظم اجتماعی یا ارزش های خانوادگی و فرهنگی در ساختار روانی است كه آن را وجدان نیز می خوانند .  فراخود در واقع به منزله یك سازمان بازرسی عمل می كند .ایجاد و تحكیم ؛ نظم و تعادل میان طبیعت پرخاشگر نهاد و احكام و مقررات اجتماعی  وظیفه اصلی این سازمان به شمارمی آید .

ایستایی ( Fixation )  

فروید پدیده ایستایی یا تثبیت لیبیدو را در هر مرحله از رشد یكی از ویژگی های عمده شخصیت در كودكی و بزرگسالی می داند. به نظر وی عدم انتقال مقدار زیادی از نیروی لیبیدو به مرحله بعد به سبب یكی از این دو حالت می تواند باشد . نخست علت آن است كه كودك یا نوزاد در هر مرحله از رشد روانی ـ  جنسی ، چندان رضایت خاطر كسب می كند كه تمایلی به چشم پوشی از آن همه لذت در وجود خود احساس نمی كند . از این رو رفتار كودكی بدین سان در هر مرحله دچار تثبیت یا ایستایی می شود، در خور سن او نیست و با كودك یا نوجوانی كه  به سهولت و آسانی ویژگی های هر مرحله را پشت سر نهاده  تفاوتی فاحش دارد . دومین علت ایستایی می تواند ناكامی فزون مایه به جای ارضاء افزون از حد باشد . هرگاه كودكی ؛ در یكی از مراحل رشد به محرومیت و كمبودی برخورد كرده باشد ؛ این احتمال حضور دارد كه تمام عمر خود را مصروف رفع آن كاستی كند . پس بنابر عقیده فروید یك نوجوان یا بزرگسال بدان دلیل كه در دوره شیرخوارگی به ارضاء فزون تر از معمول دست یافته یا با ناكامی روبرو بوده، ممكن است برای همیشه در مرحله دهانی باقی مانده ا


نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:چهارشنبه 3 خرداد 138503:05 ق.ظ

http://opticaporlacara.com/contacto/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 02:21 ب.ظ
激安ブランド財布
https://www.ratsgymnasium-bielefeld.de/index.php/77-termine
جمعه 6 اردیبهشت 1398 02:20 ب.ظ
ブライトリング BREITLING_ブランド スーパー コピー_ブランド コピー 優良店
https://wcpastl.com/therapy/
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 11:01 ق.ظ
ブライトリングコピー代引き、シャネルコピー代引き、オメガコピー代引き、フランクミュラーコピー代引き
http://biznesars.ru
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 10:39 ب.ظ
業界で最大なブランドコピー代引き時計/スーパーコピーブランド代引きバッグ/コピー時計代引き販売専門店です
https://www.willpowerinstitute.com/author/administrator/
جمعه 30 فروردین 1398 01:31 ق.ظ
セリーヌスーパーコピーCELINE財布激安販売!
http://pkfslovo.ru/avtorassrochka/
جمعه 30 فروردین 1398 01:29 ق.ظ
弊社はヨットマスタースーパーコピー時計などブランドコピーを取り扱っております。ブランドコピー代引き
imvu credit generator
سه شنبه 15 اسفند 1396 11:20 ب.ظ
پس از بررسی تعداد انگشت شماری از مقالات وبلاگ در وب سایت خود، من صادقانه
مانند روش نوشتن یک وبلاگ. من آن را به لیست صفحه وب من و اضافه کردم
به زودی چک خواهد زد. لطفا از وبسایت من نیز بازدید کنید و به من اطلاع دهید که احساس می کنید.
vainglory cheats
جمعه 4 اسفند 1396 06:15 ب.ظ
با تشکر از شما، اخیرا به مدت طولانی اطلاعاتی در مورد این موضوع را جستجو کرده ام
و تو بزرگترین است که تا به امروز کشف کرده ام. با این حال، چه چیزی در مورد
خط پایین؟ در رابطه با منبع تامین مطمئن هستید؟
uncharted fortune hunter cheats
چهارشنبه 27 دی 1396 10:07 ب.ظ
وبلاگ شگفت آور من آن را در جستجو در یاهو پیدا کردم.
آیا شما هر گونه پیشنهاد در مورد نحوه ثبت نام در یاهو دارید
اخبار؟ من برای مدتی تلاش کرده ام اما هرگز به نظر نمی رسد که آنجا بمانم!
خیلی ممنون
Free Nintendo
سه شنبه 7 آذر 1396 08:04 ب.ظ
آیا من فکر می کنم اگر چند مقالات خود را نقل قول کنم
تا زمانی که من اعتبار و منابع را به وبلاگ شما اضافه کنم؟ وبسایت من در همان زمینه مورد علاقه است به عنوان شما و کاربران من قطعا از برخی از مزایای بهره مند شوند
اطلاعاتی که اینجا ارائه می کنید لطفا اجازه دهید من این را با شما بسازم.

قدردانی آن
std testing cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 12:03 ق.ظ
من نمی دانم که آیا فقط من یا شاید هر کس دیگری با مشکلات مواجه شده است
سایت شما. به نظر می رسد برخی از متن نوشته شده در پست های شما در حال اجرا از روی صفحه نمایش است. کسی می تواند
دیگر لطفا بازخوردی را ارائه دهید و به من اطلاع دهید اگر این اتفاق برای آنها هم رخ دهد؟

این ممکن است یک مسئله در مرورگر من باشد، زیرا پیش از این این اتفاق افتاده است.
قدردانی آن
حسین
چهارشنبه 10 اسفند 1390 11:54 ب.ظ
بسیار ممنونم از توضیحات خوبتون
هانیه
جمعه 5 مهر 1387 02:09 ق.ظ
ممنون ولی كامل نبود
روناهی
جمعه 18 مرداد 1387 02:08 ق.ظ
سلام لطفا بحث را بیشتر باز كنید
علی
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1385 01:05 ق.ظ
آقا درود بر شما
بسیار مقاله خوبی بود
سپاسگذارم

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

  • مطالب این وبلاگ چطوره

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات