کلبه آبی

مدیر وبلاگ : فرزاد

رویا

پنجشنبه 20 دی 1386  ساعت: 12:01 ب.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

یکی از محتویات ناخودآگاه ما رویاست. بخش عظیمی از رویاهایی که ما شب ها می بینیم، سیر و سیاحتی است در ناخودآگاه ما.
در بیداری، ناخودآگاه ما غیر قابل دسترسی است. اما در خواب، ما درون آن کپسول دست نایافتنی هستیم. یعنی پوشش های خارجی ( که همان مرز های خود  ego boundries هستند ) را گذرانده ایم و به عرصه ناخودآگاه وارد شده ایم. من بیشتر میل دارم که ناخودآگاه را به دریایی تشبیه کنم که ساحل سیمایی دارد که قطره ای از آب دریا را به بیرون نمی تراود. تمام خاطرات ما درون این دریاست که بدان نیز دسترسی نداریم.
خود(ego ) و مرز های خود این دیواره سیمانی و مرزهای خارجی آن هستند.
در حقیقت، رویا یک راه باریک دسترسی به ناخودآگاه است. بدین دلیل است که ما در روانکاوی از مردم می خواهیم که خواب هاشان را برای ما بگویند. ما از طریق خواب به ناخودآگاه نفوذ می کنیم.
رویا از دسته مضمون های روانی موجود در ناخودآگاه ساخته می شود که هیچ یک دیدنی و قابل دستیابی نیستند. ما در رویا درون آب دریای ناخودآگاه غوطه واریم.
رویای مردم سالم، مشابه زندگی معمولی روانپریشان است. همان قدر که رویا دور از واقعیت است، زندگی روانپریشان نیز از واقعیت جاری در اطراف آنها دور است.
رویای ما با واقعیت تفاوت بسیار زیادی دارد. اما در عین حال بخشی از  رویا های ما به دنیای واقعی که در بیداری آن را تجربه می کنیم، مربوط یا حتی شبیه است. مثلاً ممکن است که در خواب دنباله اتفاقاتی که در طول روز پیش آمده، را ببینیم. بخشی از رویا نیز به آینده بستگی دارد.
هر رویا زمان دارد. یا در یکی از سه زمان گذشته و حال و آینده است یا فراگیر تر. یعنی هم گذشته و هم حال و هم آینده را در بر دارد. رویای ما دارای موضوع و مفهوم ویژه ای است. این مفهوم ویژه در شمایل یک نمایشنامه خاص اجرا می شود. هر رویا یک نمایش است و هیچ رویایی نیست که سناریو یا نمایشنامه نداسته باشد.
نمایشنامه های رویاها از زندگی واقعی و زندگی ناخودآگاه ما سرچشمه می گیرند، شناخت و دریافت نمایشنامه های رویاها همان است که از دیر باز مورد علاقه انسان ها بوده است.جای تاسف آن است که نمایشنامه های رویا با روش های پیچیده ای ظاهر می شوند دریافت آنها نیاز به دانش خاصی دارد.
شناخت نمایشنامه های رویا، تعبیر رویا نام دارد. تعبیر رویا از دید روانشناختی و روانکاوی کاملاً از تعبیر رویایی که در میان مردم شناخته می شود متفاوت است. آنچه در افواه عام رایج است، اشاره دارد، به نوعی از خواب که پیشگویی کننده است یا نقل حکایتی است از یک روح در گذشته. حقیقت آن است که ما روانشناسان هیچ تخصصی در تعبیر این دسته ازخواب ها نداریم.
کاملاً برعکس انتضار ما از تعبیر رویا، شناخت ناخودآگاه مردم است که شاید موضوعی باشد که مربوط به گذشته باشد. ما تلاش می کنیم از رویا های مردم، آنها را بهتر و بیشتر بشناسیم. برای چنین کاری باید فرد را به تحقیق از دوران کودکی بشناسیم. شناختی که وجوه خانوادگی، فرهنگی و مذهبی دارد. رویاها جزئی از فرآیند شناختی ماست و البته کسی را که می شناسیم، رویایش را بهتر می توانیم تعبیر کنیم. پس رویا مقدمه شناخت است و شناخت نیز مقدمه تعبیر رویا.
با این توضیح، معلوم می شود که خواب فرد غریبه ای که برای ما نقل می شود، برای ما معنایی به همراه ندارد.
رویا یک مکانیسم دفاعی جامعه است که شامل مکانیسم های دفاعی نمادسازی ( یا نماد گرایی ) برون افکنی، جابجایی و مجموعه سازی است.


نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:--

http://www.vrnfolk.ru/kontakty
جمعه 30 فروردین 1398 08:38 ب.ظ
ブランドコピーバッグ,スーパーコピーバッグ,コピーブランドバッグ,スーパーコピー服,コピーブランド服
http://studioitalia.pl/en/kategoria/beds
جمعه 30 فروردین 1398 08:37 ب.ظ
業界最高峰のスーパーコピーブランド激安販売!ブランドコピー
بامداد
سه شنبه 28 خرداد 1387 11:06 ق.ظ
به منبع یادداشتها هم اشاره میکردی..
حتی اگر نوشته ی خودت باشه

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

  • مطالب این وبلاگ چطوره

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic