کلبه آبی

مدیر وبلاگ : فرزاد

پیدایش روان شناسی مثبت

جمعه 1 دی 1385  ساعت: 05:12 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

در نتیجه جنبش روان شناسی مثبت ( مطالعه چه چیزی در مردم درست است ) بعضی از نظریه های مهم دانشگاهی جهان اكنون بیشتر برنامه كار خود را بر تجزیه و تحلیل تا ثیر احساسات مثبت قرار می دهند. با به خطر انداختن ساده انگاری افراطی یك دهه تحقیقات دقیق تعداد زیادی از دانشمندان بر جسته جهان منفی بودن را به محاكمه كشیدند ــ و آن را گناهكار تشخیص دادند.

مطالعات جدید نشان می دهند كه احساسات منفی می توانند برای سلامتی زیان آور باشند و حتی ممكن است طول عمر شما را كم كنند. ما حالا می دانیم كه یك فرد منفی می تواند محیط كار را به طور كامل ویران سازد، اما احساسات منفی نیز می توانند روابط دوستانه، روابط خانوادگی و روابط شغلی را به طور كامل نابود كنند.

از سوی دیگر ، براساس تحقیقات جدید، احساسات مثبت نیاز اساسی هر روزه ما برای بقاست. آنها نه تنها سلاامتی ذهن و جسم را بهبود می بخشد كه می توانند سپری باشند در برابر افسردگی و بیماری.

هزاران لحظه در هر روز

بر اساس نظریه دانیل كانمن دانشمند برنده جایزه نوبل، ما در یك روز بیداری به طور تقریبی 20000 لحظه ویژه را تجربه می كنیم. ‹ هر لحظه › چند ثانیه به طول می انجامد. اگر هر خاطره به یاد ماندنی ـ منفی یا مثبت ـ را بررسی كنید، متوجه خواهید شد كه در واقع خاطره ای از یك لحظه مشخص در زمان تصویر ذهنی شما را ساخته است. لحظه های به یادماندنی تقریباً همیشه یا مثبت اند یا منفی و به ندرت یك برخورد می تواند زندگی شما را برای همیشه دگرگون سارد.

 در شماره اخیر مجله تودی كیتی كوریك با مرد جوانی به نام برایان بنت مصاحبه ای داشت كه در محیطی بسیار نا مناسب و فلاكت بار پرورش یافته بود. او در مدرسه و دوران جوانی گرفتار دشواری های فراوانی بوده است. حالا برایان مرد بالغ، موفق و متعالی است. وقتی كوریك از او پرسید ‹ چه چیز باعث تغییر زندگی شما شد ؟ › مرد جوان دوبار و بدون لحظه ای تفكر پاسخ داد لحظه تعیین كننده در زندگی او هنگامی روی داد كه یكی از آموزگاران مدرسه اش به او گفت خواهان سعادت اوست و به وی اعتماد دارد. این گفتگوی ساده زندگی برایان را دگرگون ساخت.

در موارد دیگری ما از كریستین كه یك مشاور مدیر است پرسیدیم ‹ بزرگترین تشویقی كه تا كنون دریافت كرده اید كدام است ؟ › او جواب داد : ‹ سه كلمه در یك نامه الكترونیكی .› بعد ما فهمیدیم هنگامی كه مادر كریستین فوت كرده یكی از همكاران قدیمی كریستین كه حكم استاد او را در محیط كار داشته و كریستین همیشه او را تحسین می كرده است یادداشت مخصوصی برای او فرستاده است. این یاددشت با گفتن ‹ مادر تو به تو افتخار می كرد، من هم همین طور.› تمام می شد. بعد از 25 سال همكاری، این سه كلمه ساده برای كریستین بیش از هر تحسینی كه او در زندگی دریافت كرده بود ارزش داشت.

نسبت جادویی

البته فقط تعداد معدودی از لحظه ها تا این حد تاثیرگذار هستند. ولی حتی تاثیر گذاری های كمتر به یاد ماندنی نیز می توانند مهم باشند. كارشناسان روان شناسی مثبت معتقدند تكرار رفتار های مثبت كوچك مهم هستند. براساس تحقیق پیشگامانه جان گاتمن در مورد ازدواج، یك ‹ نسبت جادویی › از 5 به 1 در مورد میزان كنش و واكنش ما از مثبت به منفی وجود دارد. گاتمن در یافت كه به طور مشخص هر چه تاثیرات متقابل طرفین به نسبت 5 به 1 از مثبت به منفی نزدیك تر باشد احتمال موفقیت بیشتری در آن ازدواج وجود دارد. هر چه این نسبت به 1 به 1 نزدیك تر شود احتمال عدم موفقیت ازدواج بیشتر می شود.

در یك تحقیق جالب گاتمن با همكاری دو ریاضی دان، این نمونه را مورد آزمایش قرار داد. با شروع كار در 1992 آنها 700 زوج را كه تازه ازدواج كرده بودند مورد مطالعه قرار دادند. محققان یك گفتگوی تلفنی 15 دقیقه ای هر زوج را فیلمبرداری كرده اند. كنش و واكنش مثبت و منفی آنها را نمره گذاری و این نمره ها را محاسبه كرده اند. بعد براساس نسبت 5 به 1 پیش بینی كرده اند كدام یك از زوج ها به زندگی با یكدیگر ادامه خواهند داد و كدام یك از یكدیگر جدا خواهند شد .

ده سال بعد گاتمن و همكارانش كار بعدی خود را برای تعیین صحت پیش بینی اولیه شروع كرده اند. نتایج حیرت آور بود. براساس نمره گذاری كنش و واكنش زوج ها در گفتگوی 15 دقیقه ای، آنها میزان طلاق را با 94% صحت پیش بینی كرده بودند. این نسبت به همین شكل در محیط كار نیز از اهمیت برخوردار است. تحقیقی جدید نشان داده است كه گروه های كاری با نسبت تاثیرات متقابل مثبت به منفی بیش از 3 به 1 به طور بارزی موفق تر از گروه هایی هستند كه به این نسبت نمی رسند. در این حال نمونه سازی ریاضیاتی فرد ریكسون و لوسادا، در نسبت مثبت به منفی محدوده بالاتری را مطرح می كند: اگر این نسبت از 13 به 1 بالاتر برود، اوضاع می تواند بدتر شود.

} نسبت جادویی : 5 تاثیر  مثبت برای هر 1 تاثیر منفی {

افزایش عمر

احساسات منفی می تواند مشكلات جدیدی به وجود آورد. تحقیقات فراوانی نتایج زیان بار استرس، خشم و كینه را بر روی ذهن و جسم آشكار ساخته اند. در مقابل، احساسات مثبت می توانند ما را در برابر اثرات زیان بار بیماری و افسردگی حمایت كنند. آنها برای رهایی از درد، بیماری و ضربه روحی ما را با سرعت بیشتری توانمند می سازند. احساسات مثبت می توانند موجب بالا رفتن طول عمر شوند.

در تحقیقی كه 839 بیمار كلنیك مایو را طی دوره ای 30 ساله زندگی را با خوش بینی توصیف می كنند كمتر دچار مرگ زودرس می شوندو تحقیق ارزشمندی كه درباره 180 راهبه كاتولیك میانسال صورت گرفت آشكار ساخت راهبه های با احساسات بیشتر به طور مشخص نسبت به راهبه هایی با احساسات مثبت كمتری داشتند از طول عمر بیشتری برخوردار شدند. این محققان خاطرات روزانه این راهبه ها را كه در اوایل بیشت سالگی نوشته بودند مطالعه كردند و به تكرار احساسات مثبت در این نوشته ها امتیاز دادند. سپس این امتیازات با توجه به میزان مرگ و میر بین سنین 75 تا 95 مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایج سرسام آور بود. راهبه هایی كه احساسات مثبت بیشتری دا تجربه كرده بودند به طور متوسط طول عمری حدود 10 سال بیشتر داشتندو تكان دهنده تر این واقعیت كه طی دوران این تحقیق در گروه راهبه های با احساسات مثبت كمتر 25 نفر فوت كرده بودند. در حالی كه در گروهی كه احساسات مثبت بیشتری داشتند فقط 10 مرگ اتفاق افتاده بود.

با توجه به این امر و نتایج به دست آمده، درباره افراد سیگاری كه در مردان پنج سال و نیم و در زنان هفت سال انتظار كاهش طول عمر را نشان می دهد، ملاحظه می كنیم كه احساسات منفی در مقایسه با مصرف سیگار كاهش عمر بیشتری را موجب می شود. و با این حال هیچ گونه اخطار پزشكی در مورد خطر احساسات منفی وجود ندارد، در حالی كه كاملاً ضروری به نظر می رسد.

} افزایش طول عمر : افزایش احساسات مثبت می تواند طول عمر را تا ده سال زیاد كند {

 

 

 

 نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:جمعه 1 دی 138505:12 ق.ظ

http://www.centrumkb.pl/2013/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 03:26 ق.ظ
ルイヴィトンスーパーコピー,日本ヴィトンコピー激安,ルイヴィトンバッグコピー通販専門店
http://sibcbt.ru/bijsk
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 12:11 ب.ظ
日本一流のストアを目指す顧客に最高なスーパーコピーブランドの高品質と良い サービスをご提供しておる専門店でございます。
https://led-displays.ru/suo
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 11:47 ق.ظ
ブランドスーパーコピーn級品財布バッグ時計代引き激安優良店
http://www.oumma.be/?start=15
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 11:46 ق.ظ
シャネルスーパーコピー、2018新作シャネルバッグ財布コピーブランド偽物激安通販
http://www.myvibor.ru/poleznoe_info/alko/
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 11:45 ق.ظ
流行や人気モデルの最新情報など、憧れのブランド全部満載しております。弊社は大人気な一流スーパーコピー
سید ضیا احمد فرید
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388 03:07 ب.ظ
خیلی ها ممنون!
مطالب خیلی ها مفید وارزنده ای را در سایت تان خواندم واقعا آموزنده هستند.
به امید ادامه مطالب بعدی ودلچسپ تان
امین
سه شنبه 29 اسفند 1385 03:03 ق.ظ
من امین هستم دانشجوی رشته الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان.

مایلم تیادل لینك داشته باشیم

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

  • مطالب این وبلاگ چطوره

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic