کلبه آبی

مدیر وبلاگ : فرزاد

ساختمان هوش

دوشنبه 15 آبان 1385  ساعت: 04:11 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

هوش شامل سه سازمان بسیار مهم است :

   1-      هوش مکانیکی

                             2-      هوش اجتماعی

                                                        3-      هوش اقتصادی

البته در تحقیقات جدید معلوم شده است که هوش شعبه های دیگری نیز دارد. مثلاً ریاضیات و عاطفه وارد هوش شده اند.

در تمام دنیا آزمونی وجود دارد که بهره هوشی هر کسی را اندازه می گیرند.این آزمون که در ایران نیز استاندارد شده است. وکستلر ( Wechsler )نام دارد. این آزمون برای کودکان و بزرگسالان پرسش های خاصی را مطرح می کند که از روی آنها می توانیم بهره هوشی هر کسی را تخمین بزنیم.

یک فرد عادی باید از آزمون نمره 100 را بدست آورد. به تازگی بهره هوشی 80 را هوش عادی اعلام کرده اند.

اما تا پیش از این تحقیقات جدید، بهره هوشی زیر 100 کند ذهنی نامیده می شد. دسته های هوش از 20 ـ 0 ، 40 ـ 20 ، 80 ـ 60 ، 100 ـ 80 ، 120 ـ 100 ، 120 به بالا که تا 180 و 200 نیز وجود دارد.

مردمی که بهره هوش بالاتر از 100دارند، « تیز هوش » نامیده می شوند. بنابراین هر فرد باهوش، « تیز هوش » نیست !

دسته بندی هوش

بچه هایی که هوش 20 ـ 0 دارند،اغلب زود می میرند. شکل ظاهری آنها نیز عجیب است اندام آنها شگفت آور است، اعضای چهره آنها قرینه یکدیگر نیستند. مثلاً یک ابرو کم دارند. ظاهر این بچه ها نازیباست، سری دارند که شبیه پرتغال است.

آنها که بهره هوشی 40 ـ 20 دارند، می توانند دو سه کلاس بخوانند، کلاس اول و دوم را باچندین سال تفاوت نسبت به بچه های عادی می توانند بخوانند، می توانند شلوارشان را ببندند، می توانند بلوز بپوشند و بعضی کارهای شخصی می توانند به انجام برسانند، اما این بچه ها نمی توانند با اعضای  خانواده سازگاری داشته باشند.

به تناسب سخن در همین جا اضافه می کنم که یکی از علل ناسازگاری افراد در فضای داخلی خانواده و فضای عمومی جامعه، اختلال هوش آنهاست.کم هوشان ناسازگارند و به کوچک ترین بهانه ای دعوا به پا می کنند.

آنها که بهره هوشی 60 ـ 40 دارند، می توانند، پس از چند سال مردودی پیاپی، در نهایت مدرسه ابتدایی را پشت سر بگذارند.کم هوشی روزگار سختی را پدید می آورد. کم هوشان این دسته دوره مدرسه ابتدایی را ده ساله می گذرانند.

آنهایی که بهره هوشی 80 ـ 60 دارند، می توانند بیشتر درس بخوانند و با چندین سال مردودی حتی دیپلم هم بگیرند.

آنهایی که بهره هوشی 100 ـ 80 دارند، به راحتی دیپلم می گیرند. می توانند مشاغل خوبی داشته باشند. اما این دسته از مردم به دانشگاه راه نمی یابند. به ویژه در کنکور سراسری ایران، که سخت ترین کنکور سراسر دنیاست، نمی توانند قبول شوند.

آنهایی که بهره هوشی 120 ـ 100 دارند، با هوش نامیده می شوند، که می توانند از کنکور سراسری ایران نیز عبور کنند و به دانشگاه راه یابند.

آنهایی که بهره هوشی 140 ـ 120 دارند، می توانند تحقیقات و کشفیاتی به عمل آورند.

و آنهایی که بهره هوشی 140 به بالا دارندمی توانند جایزه نوبل بگیرند.

اگر درباره زندگی افراد باهوش کنجکاو باشید، باید به صراحت عرض کنم که زندگی با افراد باهوش بسیار سخت است. آنها مکنونات قلبی شما را از نگاه شما در می یابند. این بچه ها از هر رفتار والدین خود ایرادی می گیرند. بچه های باهوش هشت ساله از روش زندگی والدین و از طرز حرف زدن آنها ایراد می گیرند !

پیش از مردم براین باور بودند که چون بچه ها کم سال اند. هر کاری که انجام بدهند، اشتباه است و برعکس چون آنها بزرگسال اند، هر کاری که بکنند درست است.

اما امروزه بر این باور هستیم که فهم انسان به طول قامت و عرض بدن یا سن و سال او ربطی ندارد و هوش پدیده ای مادرزادی است.

این بچه های باهوش، والدین و رفتار آنها را قبول ندارند. در واقع نیز یک بچه دارای هوش 180، در واقع رئیس خانه ماست. زیرا معیار برتری هوش است نه طول قامت و عرض بدن !

از دیگر سو شاید که زندگی با کم هوشان آسانتر باشد. همین جا باید این نکته را اضافه کنم که کم هوشان اذیت می کنند. کم هوشان میل به تخریب دارند. به طرز بدی تف اندازی می کنند. از خواص افراد با بهره هوش 40 این است که رو یدیوار های اطراف خود تف می کنند. نمی دانم که آنها چه هدفی از این کار خود دارند ؟

من از بسیاری از کم هوشان پرسیده ام که از این تف بازی چه سودی می برند ؟ اما آنها هیچ یک در آن مقام نبودند که پاسخی بدهند. آنها نمی فهمند که آب دهان را باید نگه دارند، به محض آنکه ترشح بزاق در دهان جمع شود، آن را بیرون می ریزند.

با کمال افسوس برخی از مردم از درون اتومبیل به بیرون تف می اندازند، در واقع این مردم نیز حال خوبی ندارند.

نه تنها این رفتار بلکه بیرون انداختن پوست پرتغال، ته سیگار یا هر زباله دیگر علامتی از وخامت حال فرد است. اگر کسی با هوش است و این رفتار های مخالف تمدن و مبانی شهروندی را به مرحله عمل در می آورد، نقص تربیتی دارد. اگر کسی گمان می کند مراعات قواعد رانندگی و جلوگیری از رفتار های خلاف ادب اجتماعی نیاز به پلیس دارد، به تمامی غرق در بحر خطاست !

تربیت عامل رفتار درست است، اگر افراد باهوش تربیت درستی نداشته باشند می توانند منشا کارهای بسیار خطرناکی باشند.

 نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:دوشنبه 15 آبان 138504:11 ق.ظ

http://sibcbt.ru/bijsk
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 10:39 ب.ظ
Nランク最高品質スーパーコピー時計専門販売専門店

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

  • مطالب این وبلاگ چطوره

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic