کلبه آبی

مدیر وبلاگ : فرزاد

هوش

چهارشنبه 3 آبان 1385  ساعت: 06:10 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

هوش پدیده ای است که تمام دستگاه های مغزی از قشر مغز گرفته تا هسته های خاکستری در آن تاثیر دارند.

بچه ها با هر اندازه ای از هوش که متولد می شوند، ( با تغییرات جزئی در آن ) زندگی می کنند و از دنیا می روند. این تغییرات بسیار جزئی هم در اثر تلاش های بسیار زیاد و در طول سالیان متمادی امکان پذیر است.

اگر هوش یک آدم عادی را 100 بگیریم. با افزایش اطلاعات و آگاهی ها ممکن است که هوش ما 5 درجه افزایش یابد و در صورت فقدان آموزش و عدم اطلاعات نیز ممکن هوش ما 5 درجه کاهش یابد. در واقع هوش نظیر رنگ چشم های ما ثابت است. بسیاری از مردمان به علت نقص آموزش عمومی در جامعه ـ که نقص متخصصین است.

 از متخصصین می خواهند با ارائه نسخه یا نسخه هایی هوش فرزندان آنها را به سرعت بالا ببریم. به صراحت عرض می کنم که هیچ نسخه ای برای بالا بردن هوش هیچ موجودی وجود ندارد. مثل اینکه از پزشکی بخواهیم که با ارائه نسخه ای رنگ چشم ما را تغییر دهد. رنگی که در چشم ما ثابت است !

اگر ما آگاهانه در تربیت و پرورش بچه ها نکوشیم، هوش آنها از اندازه ای که هست، پایین تر می آید. در نظر آورید که آدمی که سال ها درون یک سلول نگهداری می شود و هیچ آگاهی و آموزشی به او داده نمی شود، چه سرنوشتی خواهد داشت ؟

تحقیق نشان داده است که او چند درجه از هوش خود را نیز از دست خواهد داد.در حالی که ارائه آموزش و اطلاعات یا به افزایش اندک درجه ای از هوش منجر می شود یا دست کم از کاهش آن جلوگیری می کند. به تازگی در ژاپن تحقیقی به عمل آمده است که نشان می دهد آموزش های مختلف افزایش هوش را نتیجه نمی دهد، افزایش آموخته ها و یادگرفته را به بار می آورد.مثلاً در اثر آموزش می توانیم به یک کودک کم هوش کارهایی را یاد بدهیم که به تنهایی نمی توانستیم یاد بگیرد.

با این همه اگر این تحقیق و نظایر آن را حرف آخر در این زمینه خاص ندانیم، حداکثر آن است که رشد بهره هوشی بسیار اندک است و به کندی صورت می گیرد.

  

تکامل هوش

چند عامل می تواند باعث ترقی هوش ما باشد :

    ۱ -   تجارب شخصی ( Self experience ) یکی از این عوامل است. تمامی بچه ها که تجارب شخصی در اداره زندگی دارند، هوش بهتری نسبت به سایرین دارند. به دیگر سخن بچه های مستقل عملکردهای هوشمندانه تری در زندگی دارند.

اگر ما از کسی بخواهیم که برای ادامه زندگی از استعداد های خودش کمک بگیرد، او روز به روز توفیق و پیشرفت بهتری خواهد یافت. اما اگر تمامی کارهای زندگی فردی را، ما انجام بدهیم، او روز به روز بیشتر سقوط خواهد کرد.

    ۲ -  اطلاعات ( Information) عامل دیگری است که وجود آن باعث تغییر کیفیت هوش ماست. هر دسته ای از اطلاعات که باشد در کیفیت هوش تاثیر می کذارد. دسته هایی از اطلاعات نظیر اطلاعات داده شده به وسیله رسانه های عمومی، اطلاعات مدرسه ای، اطلاعات دانشگاهی، اطلاعات مکانیکی و غیره تاثیر یکسان دارند.

دانستن هر چیز بهتر از ندانستن آن است. در زندگی خودمان به اطرافیان نظری اندازیم مردم را با هم مقایسه کنید. ببینید آن که در آموختن هر دانشی از خود علاقه نشان می دهد و تلاش می کند تا آن که هیچ انگیزه ای برای یادگیری ندارد، حال بهتری ندارد ؟ حقیقت این است که اگر بنا باشد ضریب هوشی بالا رود، آن که دانش می اندوزد توفیق می یابد و آن که از دانش گریزان است شکست می خورد.   

    ۳ - تغذیه ( Nutrition ) سومین عامل افزایش هوش انسان است. تغذیه خوب سالم که شامل تمام مواد خوراکی است، بهره هوشی را بیشتر می کند. در این تغذیه پروتئین به اندازه است، هیدروکربنات( قندها ) ویتامین ها، چربی ها و سایر مواد لازم برای حیات انسان در این تغذیه یافت می شود. در اغلب موارد نوزادانی که دوره جنینی خود را در شرایط تغذیه ای خوب مادر گذرانده اند، کودکانی با هوش بوده اند.

فقدان هر یک از مواد غذایی لازم، یک اختلال در ساختار بدن ما تولید می کند. مثلاً یک دسته امراض وجود دارند که از اختلال در اندازه چربی موجود در فهرست غذایی ما پدید می آیند. همچنین دسته هایی از امراض وجود داند که در اثر اختلال در اندازه مواد پروتئینی یا هیدروکربناتی در فهرست غذایی ما پدیدار می شوند.

بنابر این تغذیه عامل ارزشمندی است که هم در دوران جنینی و هم در دوران زندگی عادی در تعیین اندازه هوش تاثیر می گذارد.

این بدان معنی نیست که کسی پرخوری پیشه کند، پر خوری هم نقص ها و معایب خاص خود را پدید می آورد، در بسیاری از موارد پر خوری عاملی است که ما را کمی دیر فهم و خرف می کند، در اثر پرخوری ما دچار نوعی گیجی می شویم.

بهترین مثال این چلوکباب خوردن بعضی هاست که دو برابر معمول می خورند و پس از آن نیز در گوشه ای بیهوش می افتند !

اما در برابر غذاهای سبک و تغذیه به اندازه، سرعت انتقال ما را بالا می برد. برای حفظ سرعت انتقال بالا باید کم غذا بخورید. مثلاً بر خلاف آنچه در ایران مرسوم است، برنج را باید برحسب قاشق خورد نه بشقاب !

در تمام دنیای متمدن دو قاشق برنج می خورند ولی در مملکت ما که ثروت خداداده بسیاری داریم، مردم چند بشقاب برنج می خورند !

غذاهایی هستند که ارزش غذایی چندانی ندارند، نه انرژی کافی می دهند و نه بدن به آنها چندان نیاز دارند. مثلاً کسی که چند بشقاب برنج می خورد کار مفیدی نمی کند، برنج در معده حجیم می شود و فرد را به حال بیهوشی می کشاند، پس از هضم نیز ماده ارزشمندی به بدن ما نمی رساند.

فقر غذایی عامل کاهش هوش است. نوزادانی که در دوره جنینی با فقر غذایی مادر به ویژه فقر مواد پروتئینی روبه رو بوده اند یا پس از تولد نیز دچار این مشکل بوده اند، با کاهش هوش روبه رو می شوند.مثلاً برای حفظ اندازه پروتئین در تغذیه باید روزی یک تخم مرغ خورد و از پنجاه سالگی به بعد نیز می توان فقط سفیده تخم مرغ را خورد.در طول زندگی نیز هیچ گاه، رژیم غذایی سختی را پیش نگیرید. در تغذیه اعتدال پیشه کنید.

از نکات عجیب زندگی مردم ما، علاقه مندی ویژه آنها به ویتامین هاست. بسیاری از مردم ما برای پیدا کردن قرص ها یا آمپول های ویتامین، سختی ها و مرارت های زیادی را متحمل می شوند. در حالی که بدن ما تنها بر حسب میلی گرم به ویتامین نیازمند است. اما در برابر بدن ما به پروتئین بر حسب گرم نیازمند است. یعنی چند هزار بار بیش از ویتامین، ما به پروتئین نیازمند هستیم و مردم ما غفلت کرده اند. ما در تغذیه روزانه به 300 گرم پروتئین و سه میلی گرم ( 003/0 گرم ) ویتامین نیازمندیم.بعضی از مردم ما با تلاش فراوان و صرف پول زیاد، ویتامین مصرف می کنند که حجم عمده آن به سرعت از طریق ادرار دفع می شود.

اگر مردم ما در طول روز فقط یک دانه سیب بخورند، تمامی ویتامین های لازم را به اندازه کافی به بدن خود رسانده اند.نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:چهارشنبه 3 آبان 138506:10 ق.ظ

https://www.ratsgymnasium-bielefeld.de/index.php/aktuelles/nachrichten/
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 12:11 ق.ظ
ブランドコピー 激安 代引き,ブランドコピー 安心買取,ブランドコピー人気

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

  • مطالب این وبلاگ چطوره

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic