کلبه آبی

مدیر وبلاگ : فرزاد

پر کردن سطل ها در سازمان ها

شنبه 22 مهر 1385  ساعت: 09:10 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

اگر چه پر کردن سطل از مفاهیم « تشویق » و « تحسین » فراتر می رود، ولی این دو از اجزای مهم ایجاد احساسات مثبت در سازمان ها محسوب می شوند. در تحقیقی که بیش از 4 میلیون کارمند را در سراسر جهان در این زمینه مورد بررسی قرار گرفتند. در آخرین تجزیه و تحلیل  که بیش از 10000 واحد تجاری و بیش از 30 واحد صنعتی را شامل می شود نشان داده است افرادی که بطور منظم مورد تشویق و تحسین قرار می گیرند :

 • بهره وری فردی آنها افزایش می یابد .

 • تعهد آنها نسبت به همکارانشان بالا می رود .

 • احتمال اینکه در سازمانشان باقی بمانند بیشتر است .

 • وفاداری و رضایت بیشتری از مشتریان در یافت می کنند .

 • سوابق ایمنی بیشتر و حوادث کمتری در کارشان دارند .

با توجه به این امر به بزرگترین تقدیری بیندیشید که تا کنون در محیط کار از شما شده است. به احتمال زیاد موجب شده است احساس بهتری نسبت به سازمانتان پیدا کنید و به نوبه خود کارایی بیشتری نشان دهید. تشویق و تحسین مناسب و به جا می تواند موجب دگرگونی محیط کار شود و یک فرد به تنهایی می تواند با پر کردن سطل به طور مرتب احساسات مثبت را درون یک گروه بدمد. مطالعات نشان می دهد رهبران سازمانی که همه را در احساسات مثبت سهیم می کنند دارای گروه های کاری مثبت تر، با رضایت شغلی بالاتر، تعهد بیشتر و بهره وری پیشرفته تر هستند.

 

کن، مدیر کل موفقی که می شناسیم، ادعا می کند پر کردن سطل « سلاح سری » او به عنوان یک رهبر است. او بسیاری از راه های برنامه ریزی شده را برای افزایش احساسات مثبت در سازمان های بزرگی که اداره می کند پیاده کرده است. کن در سفر های فراوانش به سراسر جهان همیشه در دفاتر محلی شرکتش توقف می کند. هدف او ملاقات با « جاسوس » کارمندان یا فقط دیدار با مدیران سطح بالا نیست. بلکه هدف اصلی او نیرو دادن به همه افراد در هر یک از دفاتر کاری شرکتش است. کن قبل از رسیدن، موفقیت و دستاورد هایی را که طی چند ماه گذشته درباره کارمندان این دفاتر شنیده است مرور می کند  به محض رسیدن به طور تصادفی با این افراد ملاقات می کند و به آنها تبریک می گوید. او ممکن است به کارمندی که به تازگی ازدواج کرده یا بچه دار شده است تبریک بگوید یا کارمندی را که کار مهمی انجام داده است مورد تشویق قرار دهد. جمله مورد علاقه او این است : « درباره شما حرف های خیلی خوبی شنیده ام .»

لذت بخش ترین قسمت پراکندن احساسات مثبت برای کن زمانی که آن را به حرکت در می آورد « نگاه کردن به انرژی ای است که در میان شبکه حرکت می کند.»او تشخیص داده است که می تواند محیط کار را با چند گفتگوی کوتاه ــ ولی بسیار انرژی دهنده ــ کاملاً روشن سازد.

کن می گوید : « من دریافتم که پر کردن سطل یک روش فوق العاده قدرتمند رهبری است.» در نتیجه این شناخت او هزاران نفر برای کسب انگیزه و هدایت چشم به او دارند .

{ مهمترین دلیلی که افراد شغلشان را ترک می کنند این است که : از آنها قدردانی نمی شود . }

 

از بین بردن بهره وری

عکس موضوع نیز البته مطرح است. همین حالا، بیشتر ما در هیچ جا حتی نزدیک به آن میزان تشویقی را که شایسته است به کسی ابراز یا از کسی دریافت نمی کنیم.در نتیجه بهره وری بسیار کمتری داریم و در بسیاری موارد نسبت به کارمان تعهد لازم را نداریم. براساس گزارش اداره کار ایالات متحد اولین دلیلی که مردم شغلشان را ترک می کنند این است که فکر می کنند « از آنها قدردانی نمی شود. »

اما مشکل در همین جا تمام نمی شود. مطالعه ای روی سلامتی کارمندان نشان داد که هرگاه آنها برای رئیسی کار می کنند که او را دوست ندارند، به طور مشخص فشار خون بالاتری دارند. براساس گفته دانشمند بریتانیایی جرج فیلدمن، رئیس مولد افزایش فشار خون می تواند خطر بیماری گرفتگی شاهرگ قلب را تا یک ششم و خطر سکته را تا یک سوم بالا ببرد.

فیلدمن روان شناس و روان درمانگرمی گوید: « تحقیقات انجام شده نشان داده هر زمان که افراد تحت ریاست شخصی کار می کنند که به او علاقه ندارند، افزایش محسوسی در تعداد بیماران این گروه کاری دیده می شود.» او می گوید: « افرادی که سالها باروسایی کار می کنند که حقیقتاً مورد نفرتشان هستند، به خاتر بالا بودن فشار خون در طولانی مدت احتمالاً در برابر بیماری قلبی آسیب پذیر خواهند بود.»

{ رؤسای بد می توانند خطر سکته را 33% افزایش دهند }

برای سازمان هایی که در آنها بهره وری مورد توجه است، بهتر خواهد بود افرادی که بیش از حد منفی هستند در خانه بمانند. وجود آنها هنگامی که سر و کله شان در محل کار پیدا می شود برای همه زیان بخش است. همه ما افرادی از این نوع را می شناسیم.آنها در اداره قدم می زنند و با نگاهی منفی و ناله و شکایت و حتی کژپنداری از اتاقی به اتاق دیگر رفته مشکلات را بزرگ نمایی می کنند.بر اساس برآورد ما فقط در ایالات متحد 22 میلیون کارمند و کارگر مشغول به کارند که به شدت منفی یا « نامتعهد» هستند. این منفی بودن لجام گسیخته نه تنها نگران کننده که پر هزینه است : اقتصاد آمریکا فقط به خاطر از دست رفتن بهره وری سالانه بین 250 تا 300 میلیارد دلار هزینه پرداخت می کند. هنگامی که آسیب های وارده در محیط کار، جا به جایی، غیبت و فریبکاری را به آن اضافه کنیم، این هزینه می تواند از یک تریلیون دلار در سال نیز بالا تر رود ـ مبلغی نزدیک به 10% تولید ناخالص ملی ایالات متحده. این هزینه ها منحصر به ایالات متحده نیست، بلکه با درجات متفاوت در هر کشور، صنعت و سازمانی که ما مطالعه کرده ایم  وجود دارد.

والبته این ارقام محافظه کارانه هستند. برای تخمین درست هزینه ها ما فقط تاثیر مستقیمی را که کارمندان « نامتعهد » در محیط کار دارند به حساب آورده ایم. ما میزان بهره وری ـ یا نبودن آن را ـ تعیین کرده ایم. در تحلیل داده ها ما مجبور بودیم بپذیریم که کارمند نامتعهد فقط در اتاقش می نشیند و این ویرانگری را به جای دیگر انتقال نمی دهد ــ که البته فرض بعیدی است. بیشتر کارمندان نامتعهد روزانه کارهای بسیاری انجام می دهند که دیگران را با کشتی غرق شده خود به پایین می کشند.

{ هزینه عدم تعهد 250 ـــ 300 میلیارد دلار در هر سال }

حرکت مارپیچ به طرف پایین

در اینجا برای مجسم کردن این ارقام از تاثیری که فقط کمی منفی بودن بر روی کارمندی داشته است مثالی می آوریم. ببینید داستان لورا برای شما آشنا نیست ؟

 

 

من آنجا در برابر جمعیت ایستاده و آماده شروع بهترین قسمت سخنرانی ام بودم. دو شب گذشته را تا دیروقت کار کرده بودم. من اطلاعات زیاد و عشق فراوانی به این موضوع داشتم و می خواستم همه چیز کامل باشد. به راستی امیدوار بودم رئیس و همکارانم را تحت تاثیر قرار دهم. همه چیز خوب پیش می رفت ات وقتی که با حرکت سریعی اولین اسلایدها را به نمایش گذاشتم. بعد یک اشتباه فنی این فرصت را به همه داد تا برای دقایقی شروع به صحبت کنند.

پچ پچ مایک را با بت شنیدم که می گفت به نظر می رسد من شب گذشته را تا دیر وقت بیرون بوده ام. دلم می خواست از روی میز بپرم و او را خفه کنم. به راستی من تا به این حد بد به نظر می رسیدم؟ سعی کردم آرام باشم ولی می لرزیدم.

وقتی دوباره سخنرانی خود را شروع کردم، وقت آن بود که همه ساکت شوند و توجه خود را به من معطوف سازند. ولی ناامیدانه تلاش کردم توجه همه را به خود جلب کنم، احساس عدم اعتماد به نفس در من افزایش یافت.آیا مطالبی که ارائه کرده بودم تا این حد خسته کننده بودند که آنها تحمل قسمت بعدی را نداشتند، یا من تا به این حد بد به نظر می رسیدم که اعتماد به من مشکل می شد؟

بالاخره رئیس من متوجه شد که حال خوبی ندارم و لازم است توجه همه را دوباره به سخنرانی ام جلب کند. متاسفانه او این کار را با گفتن جملاتی به انجام رساند که هر ذره از اعتماد به نفسی را که برای ارائه کارم جمع کرده بودم از میان برد. او گفت : « به نظر می رسد لورا از ما ناراضی است شاید لازم است حلا دیگر به سخنان او توجه کنیم.» گاهی وقت ها نمی توانم آن چه را مردم با صدای بلند ادا می کنند باور کنم.بعد از آن همه چیز بدتر شد.

 

 

همه ما موقعیت هایی را تجربه کرده ایم که صرف نظر از هر چه می گویی یا انجام می دهی به نظر  می رسد هیچ چیز درست از آب در نمی آید. زمانی که احساس می کنید برای هیچ کس پذیرفتنی نسیتید و حتی ممکن است خودتان نیز به تدریج نکات منفی را به خودتان نسبت دهید. وقتی سطل شما در حال خالی شدن است، پایین رفتن به طور مارپیچ مشکل نیست. به این ترتیب نه فقط احساس شما که رفتار شما هم خراب می شود و شما نیز در عوض با کاستن از سطل دیگران آنها را همراه خودتان پایین می کشید. در چنین روزهایی هنگام برخورد با دیگران، آنها را به سرعت احساسات منفی شما را درک کرده تحت تاثیر آن قرار می گیرند. پنهان کردن این احساسات منفی که به شدت مسری است و از وجود شما پراکنده می شود، آسان نیست.

تنها یک یا دو نفر می توانند یک محیط کاری را به طور کامل مسموم سازند. و مدیرانی که تلاش کرده اند برای فرونشاندن مشکل، افراد را به قسمت های دیگر منتقل کنند می دانند که « محل، جا، مکان» تاثیری در این افراد ندارند. آنها هر جا بروند منفی بودن را همراه خود می برند. کارمندان منفی می توانند مانند هجوم توفان به شهری ساحلی، تمامی یک محیط کاری را از بین ببرند.

 

 نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:سه شنبه 2 آبان 138502:10 ق.ظ

https://www.universalgospelchoir.ca/about-the-choir/
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 12:12 ق.ظ
ブランドコピー - ブランド財布コピー通販、ブランドコピー
http://www.vrnfolk.ru/node/585
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 12:11 ق.ظ
スーパーコピー時計、Nランク最高級スーパーコピー腕時計販売
http://www.myvibor.ru/firma.php
چهارشنبه 28 فروردین 1398 09:49 ق.ظ
最高質のブランドコピー代引き専門店!のみ販売しております!ぜひご利用ください!日本送料無料!

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

 • مطالب این وبلاگ چطوره

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات