کلبه آبی

مدیر وبلاگ : فرزاد

اریك اریكسون ( Erik Erikson )

پنجشنبه 11 خرداد 1385  ساعت: 11:06 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

نظرات() 

او روان تحلیل گر ( روانكاو ) و روانشناس آمریكایی است كه به سال 1902 در شهر فرانكفورت آلمان به دنیا آمده . پدر و مادر او دانماركی بودند و پس از تولد وی از یكدیگر جدا شدند ، او زیر نظر مادر و ناپدری خود كه یك پزشك متخصص كودكان بود ، تربیت و پرورش یافت . وی تا پایان دوره بلوغ از هویت واقعی پدر خود بی خبر بود .

او با خانواده فروید به ویژه  آنا فروید آشنایی داشت ، مدت ها تنها روان تحلیل گر ( روانكاو ) شهر بوستون بود .وی برنده جایزه پولیتزر بهترین كتاب است. اریكسون به تحقیق ، به عنوان نظریه پرداز مراحل رشد و كسب هویت فردی شناخته می شود .

نظریه روانی – اجتماعی او در مورد شخصیت ، از قالب روانشناسی هسته ای فرویدی ، بسیار فراتر رفته  و به دنیای اجتماعی رسیده است . وی رشد و تكامل را با دید وسیع تری از تئوری « میل جنسی كودكی » فروید مطالعه كرده است . ( بنابراین او این نظر را كه تجارب دوره كودكی تنها تعیین كننده رشد هستند رد كرده است.) او اصطلاح و واژه اپی ژنز epigenesist راكه به معنای « تكوین بعدی » است برای اشاره به مراحل رشد شخصی و رشد اجتماعی ابداع كرد.

اریكسون بر مفاهیم هویت ( حس این همانی كه به رغم تغییرات خارجی ثابت می ماند )،بحران هویت Identiy Crisis و آسیمگی هویت Identiy Confusion تاكید می نماید . عقاید اریكسون در آنالیز روانی و روانپزشكی از عقاید فرویدی سهم و باره برگرفته است . از این رو وی با یونگ ، آدلر و هورنای كه نظریه های فروید را رد كرده و نظریه های خود راجایگزین نموده اند ، تفاوت دارند. با این وجود وی همانند آدلر نقش جنسیت را در پویائی ( دینامیك ) شخصیت ناچیز تلقی نموده است . اریكسون هشت مرحله روانی – اجتماعی در رشد شخصیت ( دوره های زندگی انسان یا دوره های رشد ایگو « خود» ) برشمرده است :

1-مرحله حسی – دهانی ( Sendory – Oral  ) كه با اعتماد در برابر عدم اعتماد مشخص می شود (این مرحله مطابق با مرحله دهانی فروید معمولا در طول سال اول زندگی ادامه دارد)

2-مرحاه عضلانی – مخرجی ( Muscular – Anal ) كه با خود مختاری در برابر شك و تردید مشخص می گردد . ( مطابق با مرحله مخرجی فروید شامل سالهای دوم و سوم زندگی است .

3-مرحله تناسلی ( Genital  ). این مرحله سن بازی كردن و شامل سال های چهارم و پنجم زندگی فرد است .

4-مرحله نهفتگی ( Latency  ) كه مرحله كوشش و تلاش برای توفیق در برابر حقارت است. این دوره شامل سنین شش تا یازده سالگی – زمان آغاز به تحصیل است .

5-مرحله بلوغ و نوجوانی ( Puberty and Adolescence  ) كه شامل هویت ایگو ( خود ) در برابر نفس فرد است . این دوره تقریباً بین سال های هشت تا دوازده سالگی است .

واژه « بحران هویت » را اریكسون در راستای توصیف عدم توانایی نوجوانی در پذیرش نقشی كه جامعه از او انتضار دارد، به كار می برد .

6-مرحله اوائل بزرگسالی ( Young Adulthood ) : این دوره با حضور جدی احساس صمیمیت در برابر انزوا در وجود فرد مشخص می شود . ( تقریبا دوران جست و جوی همسر و عشق ورزی و آغاز تشكیل خانواده است كه از اتمام نوجوانی تا سنین میان سالی ادامه می یابد .

7-مرحله بزرگسالی ( Adulthood  ) : این مرحله با باروری در برابر ركورد یا خودشیفتگی ( سنین میانسالی  ) مشخص می شود .

8-مرحله رسیدگی و پختگی ( Maturity  ) : این مرحله با انسجام ایگو ( خود ) در برابر یاس مشخص می شود . در این دوره تلاش های عمده فرد نزدیك به پایان است و این فرصتی شایسته برای تامل و التذاذ از مصاحبت نوازندگان است . 

به نظر اریكسون در هر مرحله از رشد باید بحران های اساسی روانی حل و فصل گردند .

 نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:--

https://www.hksaustralia.com.au/dealers
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 11:01 ق.ظ
オメガスーパーコピーブランド時計(N級品)信用店

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

  • مطالب این وبلاگ چطوره

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic